*HOT* Sam’s Club Membership Free After Gift Card & Freebies

UPDATE: to make this even sweeter, use the code SIZZLE at checkout to drop your price to just $40.50. Love that!

 

WOOHOOO! Sam’s Club and Living Social are offering their awesome voucher deal again,which means it’s a great time to try out a Sam’s Club Membership!  For $45 (the regular cost of a membership), you’ll get:

  • $45 for a one-year Sam’s Plus membership (a $100 value)
  • Complimentary card for a spouse or other household member
  • $20 Sam’s Club Gift Card
  • $21.94 value in fresh food Instant Savings Offers
    – Free 1.375 lb. package of sliced deli ham
    – Free package of hoagies
    – Free 25 oz. Sabra hummus
    – $3 off organic petite carrots
This is only offered one or two times a year, and is available while supplies last. If you’ve been considering a Sam’s purchase at all (read this, this and this to see what PPP thinks about Sam’s Memberships), this is definitely worth checking out! Head on over HERE to get yours.

Note that this is valid for NEW MEMBERSHIPS ONLY or ones that have been expired for at least 6 months.

Go HERE to get yours.
close up of a white container on white background

Not sure if a Sam’s Club Membership is for you? Read this to learn what’s worth buying at Sam’s Club when you go. 

Find more top retail deals.

Print Friendly and PDF

7 Items You Should Never Buy at Costco

costco

Let me start out by telling you that I really do like shopping at Costco. 

 

Don’t believe me? Here’s proof. 

 

However, as I walk through Costco watching shopping carts loaded down with way too many way too expensive items, it’s all I can do to hold myself back before diving into a dissertation on how shoppers might just blindly be spending too much.

 

So, to keep myself from attacking an unsuspecting Costco shopper, I’ll just go ahead and air out my frustrations right here.

 

(I might even just print this list off to politely hand to those poor Costco shoppers before they overspend. ‘Cause you know, I’m nothing but helpful.) 😉

 

If you love shopping Costco I totally understand, but really want you to know you’re getting a good price before mindlessly purchasing everything on the shelves. For whatever reason, there’s something in every Costco store that just makes you want to buy big and buy a lot while you walk up and down the aisles enjoying their free samples.

 

I’m determined to teach you what things you should buy there, and what things you should just pass on by (because you really do have stellar self control.) 

 

You can do this.

 

Okie dokie, here we go. 7 things you should never (ever, never) buy at Costco. 

 

Screen Shot 2015-08-27 at 11.21.48 AM

 1. Cereal.

This is by far my biggest frustration when shopping Costco or Sam’s Club. The prices on cereal at these stores is  just high, and these items go on sale at least once a month (if not more frequently) at your local grocery store.

This week you can pick up a large 20 oz. box of Honey Nut Cheerios for $2 at Kroger after their e-coupons, making them $.10 per ounce compared to the Costco price of $.145 per ounce.  You’ll pay 1/3 less just for clipping an e-coupon and waiting for a sale (which means that big box of Honey Nut Cheerios should be priced at just $5.32 at the grocery store!)

 

screen_shot_2015-08-27_at_102818_am

2. Smucker’s Uncrustables.

Okay, honestly folks, you can make a pb&j sandwich for next to nothing (these pre-made sandwiches cost a whopping $.61 a piece even at Costco.) If you want a little extra convenience you can make them yourself for around 19¢ per sandwich, or if you just absolutely have to buy them, stock up when you find a better price on sale at your local grocery store.

 

screen_shot_2015-08-27_at_102919_am

3. Potato Chips.

Chips typically cost about $.21 per ounce at Costco, but a decent sale at your local grocery store will drop them down to around $.17 per ounce, and if you’re lucky enough to have a coupon you can save even more.

costco

4. Costco Ice Cream

When I first tried out Costco last September they gave me a few freebies including 2 half gallons ice cream which regularly cost $10.99. Folks, to me that price just seems nuts (it was for their regular vanilla) and comes out to $.08 per ounce.

To compare, Kroger sells their party pail ice cream with 128 ounces for $3.99 or $.03 per ounce, and ice cream frequently goes on sale at your regular grocery store for less than the Costco price.

screen_shot_2015-08-27_at_102828_am

5. Kirkland’s Boneless Skinless Chicken Breast.

Right next to each other at Costco sit the Kirkland’s brand boneless skinless chicken breast and the Perdue brand, and the Perdue price comes is much cheaper. Here’s the price breakdown:

  • Kirkland’s Brand $17.99 for 6.5 pounds = $2.76/lb.
  • Perdue Brand $23.99 for 10 pounds = $2.39/lb.

My stock up price on boneless skinless chicken breast is around $1.97/lb, but I don’t think the Perdue price is all that unreasonable. However to pay almost 40¢ extra a pound for the Kirkland brand seems crazy to me!

(That being said, if you’ve tried the Kirkland brand and think it’s way better than the Perdue brand, leave a comment to share.) 

screen_shot_2015-08-27_at_102742_am

6. Diapers.

Here’s the price breakdown on Huggies Diapers and Pull Ups at Costco, Sam’s Club and Amazon:

NOTE: if you love Kirkland brand diapers those are on sale this month for an extra $4 off, dropping them down to $25.99 for 174 size 2 diapers, or $.149 per diaper. Not a bad price while they’re on sale, but definitely do the math and make sure they’re worth it for you!

 

screen_shot_2015-08-27_at_102709_am

 

7. Copy Paper.

Staples, Office Max & Office Depot frequently put copy paper on sale, and you can often get it free after rebate. If you’re a large business that wants to stock up picking it up at Costco may be worth it for you, but for the average user hang on and wait for a deal at the office supply stores.

 

screen_shot_2015-08-27_at_102926_am

 

And here’s the one thing that actually surprised me and you maybe should pick up at Costco when you’re there. (I figured it was worth including so you all know I really do like Costco!)

The small bags (6.6 ounce) of Pepperidge Farm Goldfish regularly go on sale for $1 at many grocery stores, but there are hardly ever coupons on these. This comes out to $.15 per ounce which is the exact same price Costco has them for everyday, and this month (ending 8/30/15) you can actually get them at Costco for $.112 per ounce while they’re on sale.

whatshouldyoubuyatcostco

My general rule of thumb when shopping Costco is to purchase primarily whole food items when I’m there (nothing processed), and you really can save on some things.  If you have time to really shop the sales ads and clip a few coupons, I still think your very best prices will always be the grocery store, but there are some deals to be at Costco too! Go HERE to see 15 items more you should buy at Costco.

 

I’d love to hear your thoughts on Costco prices ~ leave a comment to share! 

samscostco

Looking for more posts like this? Here you go!

goodwill

 

Print Friendly and PDF

Laurie’s Fresh Thyme Trip: Savings On Whole Foods

freshthyme

I haven’t managed a trip to Fresh Thyme Market all summer, and goodness I think I was going through Fresh-Thyme-need-to-shop-there-withdrawals! This morning I ran in to pick up watermelons for $1.99, and was so glad to see all the great prices they had this week. Here’s what I bought:

  • 8.6 pounds boneless skinless chicken breast $1.97/lb = $16.87
  • 2 seedlesss watermelons $1.97 each = $3.94
  • 5 pounds potatoes $1.50
  • 2 green peppers $.50 each = $1
  • green onions $.50
  • 1.89 organic pink lady apples $.99/lb = $1.87
  • .79 organic roma tomatoes $.99/lb = $.89
  • 2.19 lbs bananas $.55/lb = $1.20
  • Total = $29.77, saved $15.77

 

Considering almost $17 of that was for chicken which we definitely needed after not shopping much this month, I was thrilled with these prices. If you have a Fresh Thyme or Sprouts in your area I highly recommend swinging by – their produce prices are just incredible and I love their fantastic prices on meat as well!

Screen Shot 2015-08-26 at 1.17.42 PM

And by the way, our store had grass fed ground beef on sale for $3.97/lb this week which is the lowest I’ve seen it in quite awhile. Happy shopping! 😉

11 Easy Ways to Save on Organic Food

Do you purchase organic food? Don’t miss this post on 11 easy ways to save on organic food. 

Print Friendly and PDF

25 Days of Homemaking Tips Day 13: Secret Weapon for Getting Housework Done

Homemaker's Digest 3

 

 

Guys, I came across this post today and loved it. If you’re a busy mom and the last thing  you want to do on the planet is fold socks or wash dirty dishes, this is for you. 

housework

photo credit the Humbled Homemaker

Visit Erin at the Humbled Homemaker to learn her secret weapon for Getting Housework Done.  I’ve used this same trick and it works so well ~ and follow several of the sites she recommends!  Head on over HERE to check it out.

 

 

If you have other tips that make homemaking more manageable for you, leave a comment to share. I’d love to hear from you!

 

Looking for more on homemaking? 

Print Friendly and PDF

*HOT* Make Over Your Mornings 14 Day Course On Sale Today Only

Screen Shot 2015-06-02 at 8.49.44 AM

 

UPDATE: TODAY ONLY this course is priced at $10. I HIGHLY recommend this – the steps are simple, but I think by following through and having the support a community you’ll have so much encouragement to really help you reach your goals. Order soon while it lasts at this price! (Thanks to my friend Staci for your encouragement to get me on board.) :) 

I love this! Crystal Paine of Money Saving Mom has put together a huge Make Over Your Mornings Course, available right now for just $10, today only. After that the price goes up and it won’t go on sale again until 2016, so hurry to order yours!

 

Here’s what’s included: 

 

I am a huge believer in the power of starting your day off right by a great morning routine, and know Crystal is going to give you some phenomenal tips, practical steps, and doable skills to make you accomplish your most every single day. If you struggle with feeling like you just can’t get ahead on all you have to do, this course is just for you. 

 

A whopping 25% of all sales from this course will be donated to mission work in South Africa.  I actually just got my copy and can’t wait to get started – go HERE to grab yours too!

 

This post contains affiliate links.  See my disclosure policy to learn more.

Print Friendly and PDF

25 Days of Homemaking Tips Day 12: 4 Laundry Routines That Really Work

Homemaker's Digest 3

 

 

Does anyone else just really not love doing laundry? I am so with you – honestly hiring a personal laundress to manage our laundry might just be my version of heaven.

 

(I know, I know ~ crazy that that’s what I wish for but it just is!) 😉

 

But, I’ve learned to love doing laundry with various routines, and really think it can be less of a problem than I tend to make it out to be most days.

 

Screen Shot 2015-08-24 at 2.08.00 PM

photo credit Mums Make Lists 

Visit Mums Make Lists to learn 4 laundry routines that really work, and see if one of them will work for you! Head on over HERE to check it out, and also check out my post on how I learned to love doing laundry. I still have days when laundry just sounds dreadful, but working on this makes it such a more manageabel part of my daily routine!

 

 

If you have other tips that make homemaking more manageable for you, leave a comment to share. I’d love to hear from you!

 

Looking for more on homemaking? 

Print Friendly and PDF

The Once A Month Grocery Shopping Experiment Week 4: I Finally Did It!

groceryonceamonth

After failing a bit last week at our once a month grocery shopping experiment, I’m thrilled that this week was a success! I went to the store just once, and spent just $13.80, well under my budgeted weekly bill of $25 that I’d planned during this month for weekly “extras” like produce and milk that just wouldn’t last the full month.

(Read more on my month long plan over HERE)

grocery

 

Here’s what our totals look like so far this month: 

 

I am planning to head to Fresh Thyme Market this Wednesday to stock up on more produce (they have watermelons for $2 – love that!) I’m also hoping for a decent sale on chicken, because honestly as long as we have chicken at home (we have completely depleted our stockpile), I think we could go another week or two for the most part just cooking up what’s in the kitchen.

 

I have missed a few sales and may swing by Kroger over the weekend to stock up on those, but in all honesty feel like we’ve spent so much less by having a better monthly plan in place prior to shopping. If you’ve been working to cut your grocery budget I’d love to hear what you’re doing too – leave a comment to share your thoughts!

 

Print Friendly and PDF

Would You Pay For Curbside Delivery?

Screen Shot 2015-08-24 at 12.59.12 PM

My neighbor shared that our local Giant Eagle is now offering Curbside Delivery for a $5-$10 fee, and when you use it for the first time they waive your fee.

What????

 

You mean I can literally order my groceries online, drive on over to the store, have someone deliver them to my car, hand them my coupons, checkout, and go?

 

Wow. 

 

Seriously folks, I think this might just be the coolest thing ever. I wouldn’t pay $5-$10 all that often, but if you’ve got tiny kids at home and it’s the middle of winter and you really really really need some chocolate chips (or eggs, or bananas, or whatever . . .), you might want to see if your local store offers a similar program.

Screen Shot 2015-08-24 at 1.01.13 PM

Note: it looks to me like Giant Eagle charges two fees – mine were both waived but I’m not sure what the cost normally would be.

 

It looks like you can also try out the Curbside App (for iTunes or Android) to take advantage of stores in your area that offer curbside delivery. While I’m not up for paying $5-$10 for someone else to do the shopping for me at the grocery store very often, it’s always fun to see what grocery options there are out there (and would definitely come in handy with small kids at home!) I’m also not positive whether or not they’d allow you to use coupons (I would think they would, but I’m not positive?) but would want to check on that prior to ordering.

 

I know that Publix used to have a similar program which they’ve since closed, and Walmart has it available in very select cities as well. (From what I can tell Walmart doesn’t charge a fee but you must spend $30 or more.) I’m curious to see if more stores will add this option as I think it could be a genius idea, and interesting to know it’s available.

 

Have you tried curbside delivery at a local grocery store? And would you be willing to chunk out $5-$10 for it? I’d love to hear your thoughts on this one!

Print Friendly and PDF

Target Lawn Clearance: 30% – 50% OFF

targetc2

If you’re headed to Target this week, make sure you run by the seasonal aisle!  They had tons of lawn and garden items clearanced 30% – 50% off.

targetc1
targetc

These will vary by store, but hopefully you’ll find a few at your local Target. Leave a comment if you find any great deals while you’re there!

See all the top deals at Target this week.

Print Friendly and PDF

How To Save On Organic Food: 11 Easy Ways to Save on Organic Food

11 Easy Ways to Save on Organic Food

One of the biggest complaints I hear when talking with folks about saving using coupons is that coupons are only for processed foods.  While I agree that there are loads of processed food coupons out there, there are also deals to be had on healthier, non-processed foods (you just have to work a little harder for the deals!)   Here’s how to save on organic food:

1. Know your best organic prices on meat and poultry purchases.

Organic meat and poultry are priced much higher than regular meat, so it’s so important that you take the time to do a little research and make sure you’re getting the best sale prices when purchasing organic meat for your family. Here’s an idea of what stock up prices you need to watch for (note that these will vary some by area.)

  • Organic Whole Chicken $2.49/lb (compare to $.89-$1.29/lb for non-organic – these prices are pretty regularly found at Costco)
  • Organic Chicken Legs $2.99/lb (compare to $.79 – $.99/lb for non-organic – Trader Joes actually has organic chicken legs priced at $2.99/lb this week)
  • Boneless Skinless Chicken Breast $4.49-$5.49/lb. (compare to $1.79/lb for non-organic)
  • Organic Ground Beef $5.49/lb – $6.49/lb (compare to $2.99-$3.99/lb for non-organic, Aldi carries it for around $5.99-$6.99/lb depending on your area)

Also don’t forget to watch meat markdowns on organics. I recently scored organic whole chickens for $.79/lb because they were nearing their expiration date. I went home and immediately cooked them, so we had plenty of organic chicken pre-cooked at an incredible price.

Screen Shot 2015-08-20 at 10.06.57 AM
2. Purchase fruit and veggies when they’re in season.

You’ll find drastic savings on produce when you purchase it during it’s peak season.  Shop seasonally (find when to stock up over HERE), and make sure to know your stock up prices on produce as well. Here are the prices you want to watch for:

  • Organic Apples $1.29 – $1.99/lb (compare to $.99/lb for non-organic – Fresh Thyme and Sprouts actually have organic apples for $.99/lb this week)
  • Organic Avocados $1.25
  • Organic Berries (strawberries, blackberries, raspberries) $2.98/6 oz container
  • Organic Celery $1.49 per bunch (compare to $.79-$.99/bunch for non-organic)
  • Organic Cucumbers $.99 – $1.25 each
  • Organic Grapes $2.49/lb (compare to $.99/lb for non-organic)
  • Organic Lettuce bunch $2 (compare to $1 for non-organic
  • Organic Peaches & Pears $1.79 – $1.99/lb (compare to $.99/lb for non-organic)
  • Organic Plums $1.99/lb (compare to $.99/lb for non-organic)
  • Organic Potatoes $1.49/lb (compare to $.79 – $.99 for non-organic)
  • Organic Red or Yellow Bell Peppers $1.49-$1.79 each (compare to $.79-$.99 each for non-organic, Fresh Thyme has organic peppers for $.99 each this week!)
  • Organic Tomatoes $1.49/lb (compare to $.99/lb for non-organic)

Note: I’ve found the best price by far on organic salad mix at Kroger where they have a HUGE container for $3.99. I eat a salad every day for lunch and this package lasts me about 10 days (and stays fresh!)

 

freshthyme1

3. Shop the frozen section for organic produce.

Organic frozen produce is often cheaper than fresh produce, so if you’re looking for something specific check out your frozen organic section before paying too much. 

Screen Shot 2015-08-20 at 10.05.45 AM

 

4. Take advantage of Earth Fare, Whole Foods, Fresh Thyme and Sprouts or other specialty grocers if you have them nearby.

While the pricing at most of these stores is typically pretty high on regular groceries, if you pay close attention to their weekly sales flier you can save a bundle. Several of these stores offer extra coupons and bonus perks, so be sure to take a few minutes to check out their websites to see what they offer. Here are direct links to some coupons at these stores you don’t want to miss:

Fresh Thyme & Sprouts are my all time favorite stores to find great prices on organic produce (their prices are incredible!), and both stores offer “double ad” sale days on the day the new sale starts. Plan your trips accordingly so you can save on twice as much produce when you’re there.

 

And of course, don’t miss the organic savings at AldiAldi has just started a huge line of organic meat, produce, and groceries, and if you don’t have time to head to a jillion stores to get every deal you can easily save when you’re there.

5. Consider getting involved with a local produce box swap.

You can join a local produce co-op in your area to stock up on local grown organic and produce meat. Not sure how to get started? Go HERE to learn more.

 

6.  Amazon and other online retailers can be great resources  for some gluten free and organic foods.

I’m amazed at all the food items available from Amazon, and if you get start using  Swagbucks, you can use your “Swag money” to get Amazon items for free!  (It does get a little more difficult, but lately I’ve purchased all my peanut butter from Amazon using free gift cards from Swagbucks, and it’s been shipped right to my door with free shipping and no tax. Love that!)

7. Plant a garden.

We’ve had a tiny garden in our back yard, and with just that little garden we hardly ever have to purchase store bought spaghetti sauces, or even items like green peppers or beans because we grow them in the summertime and freeze them for the winter. Don’t forget you can freeze produce when it’s in season at the best price so that you don’t pay more than your stock up price during the winter months.

8. Make a menu plan.

You can buy all the organic foods in the world, but if you don’t create a menu plan and use them, you’ve spent a lot of money with nothing to show for it. Be sure to make and stick to your menu plan so that what you purchase never goes to waste!

9. Don’t waste food.

If you buy something and end up not using it quickly enough, be sure to cook it or freeze it. If you have leftover chicken, freeze the leftovers and use them to make chicken chili. Leftover meat? Save it for Taco Tuesday. When you’re paying such a high price for food, you want to make sure every ounce of it gets eaten up!

10. Call your local farmer.

I’ve heard several folks mention that they’re local farmers offer better prices on meat that you purchase directly from them. Consider purchasing a portion of a cow, organic eggs at your local farmer, or poultry from them as well. You’ll likely get better quality food at the best price.

11. Know what organic means and when it’s worth it.

According to the USDA site, certified organic foods are USDA certified organic foods are grown and processed according to federal guidelines addressing, among many factors, soil quality, animal raising practices, pest and weed control, and use of additives. Organic producers rely on natural substances and physical, mechanical, or biologically based farming methods to the fullest extent possible. (Credit USDA.gov blog.) This means the food is grown and processed without synthetic fertilizers and pesticides, as well as meat raised without antibiotics or hormones.

In all honesty, buying all organic food is just expensive. There are some foods which are less likely to take on pesticide residue, so if you’re trying to choose what to buy organic and what not to buy, these are a few which you may consider purchasing non-organic to save some money:

  • avocados
  • bananas
  • brocoli
  • mangos
  • onions
  • papayas
  • pineapples
  • sweet potatoes

And here are some that have high pesticide residues so you’ll want to watch for savings in the organic produce section:

  • apples
  • bell peppers
  • celery
  • cherries
  • cucumbers
  • grapes
  • nectarines
  • peaches
  • pears
  • potatoes
  • raspberries
  • strawberries
Screen Shot 2015-08-20 at 11.40.04 AM

 

What other suggestions do you have for purchasing organic items or food for special dietary needs?  I know several people give up on couponing over this issue alone, but I believe there are still deals to be had .  . . you just may need to look a little harder to find them!

 

 

Print Friendly and PDF


Join Me: