Shannon’s Publix Trip: Spent $45 for $132 in Groceries

Looking for more penny pinched deals? Find more grocery deals HERE, and sign up for free daily emails to keep up with all our grocery deals!

Here’s what I grabbed on my Publix Trip this week for $45 plus tax, while saving $80.04 after coupons and rebates.

clicktosave

Here's what I bought:

Bought 3 Muir Glen Tomatoes – $1.35

Bought 3 Huggies Wipes- $2.15

Bought 1 Bounty Paper Towels – $5.67

Bought 1 Annie's Mac & Cheese -$1.25

Bought 2 Bush's Beans -$0.57

Bought 2 Mahatma Rice -$0.85

Bought 1 Au Jus Mix -$0.69

Bought 3 Scotties Tissues – $0.63

  • Used $0.50/3 Scotties Facial Tissues – 1-8-17 SS

Bought 1 Colgate Toothpaste – $0.93

  • Used $.50/1 recent printable (can use $0.50/1 Colgate Toothpaste – 1-15-17 SS)

Bought 2 Juicy Fruit Gum – $0.98

  • Used $0.50/2 Orbit,, 5, Extra or Juicy Fruit – 1-8-17 RP

Bought 3 Heinz Mustard -$0.99

  • Used $0.75/1 Heinz Yellow Mustard – 1-15-17 SS (exp. 02/12/17)

Bought 1 Heinz Ketchup – $2.69

  • Used $1.50/2 Heinz Tomato Ketchup AND Yellow Mustard – 1-15-17 SS

Bought 2 Heinz BBQ Sauce – $1.30

  • Used (2) $0.75/1 Heinz BBQ Sauce – 1-15-17 SS

Bought 2 Stonyfield Yogurt – $3.99

  • Used $1.00/1 Stonyfield Organic Yogurt and (2) $2.00/1 Stonyfield Organic YoBaby, YoTot, or YoKids, Stonyfield Yogurt or Smoothies (Publix Coupon) – Publix Green Advantage Flyer  (Expires 01/27/17)

Bought 2 All Detergent – $2.45

  • Used $2.00/2 All brand Laundry Detergent or Snuggle Fabric Softener – 1-1-17 RP

Bought 2 Dreamfields Pasta – $1.66

Bought 2 Barilla Pasta – $0.72

Bought 2 Activia Yogurt – $1.25

Bought 3 Quaker Chewy Bars- $1.08

  • Used $1.00/3 Quaker Chewy Granola Bars – 1-1-2017

Bought 1 Mr. Clean Erasers -$2.49

Bought 2 Lawry's Garlic Salt- $2.49

Bought 2 Pepperidge Farm Buns- $2.50

Bought 2 Snuggle Softener – $2.99

  • Used $2.00/2 All brand Laundry Detergent or Snuggle Fabric Softener – 1-1-17 RP

Bought 4 Suddenly Pasta -$1.15

  • Used (2) $1/2 peelie

Bought 1 Dawn Sponges 3 pk – $1.50

Bought 1 Minute Rice – $2.29

Bought 2 V8 Juice- $1.55

  • Used  $1.00/2 V8 100% Vegetable Juice – 1-1-17 SS can use $1/2 printable

Here is what I am donating:

If you found any great deals at Publix this week, we'd love to hear about it so please leave a comment to share! Also be sure to check out all the deals at Publix this week.

 

Print Friendly and PDF

Speak Your Mind

*