Shannon’s Publix Trip: Spent $36 for $103 in Groceries

Looking for more penny pinched deals? Find more grocery deals HERE, and sign up for free daily emails to keep up with all our grocery deals!

Here’s what I grabbed on my Publix Trip this week for $36 plus tax after coupons and rebates while saving $61. I hardly ever buy products because they have an Ibotta rebate but today I grabbed the Poise Pads because it is such a great donation item. I accidentally grabbed the wrong Poise Pads but I plan to exchange them for the right size that match the rebate.

clicktosave

Here’s what I bought:

Bought 3 Scrubble Bubble Gel – $3

Bought 1 Tazo Tea – $2.99

Bought 1 Newmans Own Pasta Sauce – $3.99

Bought 1 Kellogg’s Frosted Flakes – $2

Bought 1 Simply Orange Juice – $3

Bought 4 Betty Crocker Fruit Snacks-  $0.98

  • Used $.50/2 recent printable can use $0.50/2, $1/2 Betty Crocker Fruit Snacks – 2-5-17 SS (exp. 04/01/17) or $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks – 3-5-17 SS (exp. 04/29/17)

Bought 1 Kraft Shredded Cheese – $2.10

Bought 2 Tums – $1.99

Bought 1 Poise Pads – $5.99 (Plan to return these because they are not included in the Ibotta Rebate)

  • Used $2/1 Publix Coupon but plan to return

Bought 2 Springer Mountain Chicken Breasts – $4.51 and $4.34

  • Used $1.50/1 coupon from inserts (I cannot find which insert in any database)

Bought 2 Organicgirl Spinach – $3

Bought 1 Prego Farmer’s Market Speghetti Sauce – $1.79

  • Used $.75/1 Farmer’s Market coupon from the 2/5 SmartSource

Bought 1 Strawberries – $2.50

Bought 1 Almond Bark  – $2.25

Here is what I am donating:

If you found any great deals at Publix this week, we’d love to hear about it so please leave a comment to share! Also be sure to check out all the deals at Publix this week.

 

Print Friendly and PDF

70 Ways To Cut Your Grocery Budget In Half (Without Clipping a Single Coupon)

 

Looking for ways to cut your grocery budget in half (without clipping a single coupon?) While I save a bundle with coupons, the bulk of my savings come just from shopping strategically, which means you don’t have to clip any coupons at all.

 

 

I also enlisted the advice of the ladies in our Dinner’s Done Facebook group on this post (they had so many great ideas!) If you’d love to get encouragement on making dinner every night, I highly recommend joining this free group ~ go HERE to check it out!

 

 

  1. Always shop with a grocery list
  2. Actually stick to your grocery list once you’ve made it
  3. Menu Plan
  4. Shop Aldi
  5. Be cautious when buying in bulk at Costco and Sam’s Club (more info HERE)
  6. Try out Fresh Thyme or Sprouts for crazy low prices on produce
  7. Always shop Fresh Thyme or Sprouts on Wednesdays during double ad sales day
  8. Always (always) shop your store’s sales ad
  9. Know your prices
  10. Stockpile when you see a good price
  11. Substitute with things you already have (no buttermilk on hand? Mix vinegar and milk)
  12. Shop without children
  13. Shop without your spouse. 🙂
  14. Buy produce in season
  15. Eat your leftovers
  16. Shop your pantry fridge and freezer (then use All Recipes ingredient search to make a meal)
  17. Learn your store’s markdown schedule
  18. Shop the store brands
  19. Use Ibotta
  20. Start a garden
  21. Load store digital coupons to your card
  22. Try shopping once a month
  23. Check the unit price to make sure you’re never spending too much
  24. Buy diapers and toilet paper on Amazon
  25. Checkout Checkout 51
  26. Use Favado
  27. Take advantage of Walmart’s Savings Catcher
  28. Buy in bulk
  29. Pay with cash
  30. Skip the pre-packaged stuff
  31. Don’t use paper towels
  32. Or trash bags
  33. Buy double ply TP and only use single sheets. (TEASING. Just checking in to see if you’re still awake.) 😉
  34. Make seasonings and sauces yourself (get a few of my favorites in the index at the back of this free cookbook)
  35. Store deeply discounted items in your freezer (get the full list of what to freeze over HERE)
  36. Have breakfast for dinner once a week
  37. Don’t cook more than you need if it will go to waste
  38. Only buy meat when it’s on sale
  39. Shop early in the morning when meat markdowns have just been made
  40. Ask the butcher to cup up large bulks of meat to get the best price
  41. Rotate your pantry so food doesn’t expire
  42. Make baked goods from scratch (homemade bread, anyone?)
  43. Cook in bulk
  44. Ask stores to price match
  45. Don’t shop if you’re hungry
  46. Learn the map of your store so you get in and get out fast
  47. Skip any pre-cut meats, fruits, or veggies
  48. Buy big roasts (pork and beef) when on sale and cut them into 2 or 3 chunks, making for several meal (thanks Tiffany!)
  49. Buy eggs
  50. Don’t buy bottled water
  51. Use this database to see which stores in your hometown have sales each week on items you’re purchasing
  52. Buy a rotisserie chicken at Costco or Sam’s and use the meat in soups, stews, and casseroles
  53. Keep a running log of how much you spend at the grocery store each week
  54. Eat eggs
  55. Shop more than one store
  56. Use cloth napkins instead of paper
  57. Skip paper plates
  58. Repurpose glass jars (or use mason jars) and store your homemade dry mixes
  59. Learn to can your own foods
  60. Create a price list for your area (Thanks Ashley!)
  61. Re-use your grocery sacks
  62. Pick up produce in large bags instead of buy the piece
  63. Don’t buy pre-packaged salad blends
  64. Use up every single thing in your pantry
  65. Try out shopping online using Kroger Click List or Walmart Grocery Pickup so you avoid buying extras you don’t need
  66. Avoid the kid snack traps, like packing your own goldfish, making granola bars, relying on fruit, etc (thanks, Amy!)
  67. Base your meals on sales, buy lots of meat when it’s on sale and freeze the extra (thanks, Nicole!)
  68. Instead of using foil or plastic wrap, store food in re-usable containers
  69. Reinvent leftovers. Bones from cooked meats can be turned into broth. Use the trimmings and peels from celery, onions carrots for flavor in the broth. Repurpose leftover bits and pieces into something else. Bake extra chicken, use it in other dishes or on a salad. (Thanks, Robin and Vicki!)
  70. Prioritize what you need most and cut out non-essentials. We no longer buy things like soft drinks, paper towels, most packaged or prepared food. Buy ingredients and cook from scratch. So much healthier for you too (thanks, Tami!)

 

 

 

What other things do you recommend to save on groceries without clipping any coupons? Leave a comment to share ~ I love hearing from you! 

 

 

Need more ideas on how to save on your grocery budget?

Print Friendly and PDF

Shannon’s Publix Trip: Spent $29 for $114 in Groceries

Looking for more penny pinched deals? Find more grocery deals HERE, and sign up for free daily emails to keep up with all our grocery deals!

Here’s what I grabbed on my Publix Trip this week for $29. plus tax after coupons and rebates, while saving $85.

clicktosave

Here’s what I bought:

Bought 1 Earth Balance Butter – $2.10

Bought 1 Palmolive Soap – $1

Bought 2 Tums 36 ct – $1.99

Bought 2 Cheerios – $1.62

Bought 1 Wisk Laundry Detergent – $3.24

  • Used $1.00/1 Wisk Laundry Product – 2-12-17 RP can use $1/1 printable

Bought 2 Stonyfield Yogurt – $3.99

Used $4.00/2 Stonyfield Organic Whole Milk Pouch, YoBaby, YoTot, or YoKids, Organic Yogurts, or Organic Smoothies (Publix Coupon) – Publix Green Advantage Flyer  (Expires 03/10/17)

Bought 3 Brawny Paper towels – $0.95

Used (3) $0.25/1 Brawny Paper Towels – 2-26-17 RP

Bought 1 Nutella Spread – $1.85

Used $1.50/1 digital coupon

Bought 1 SuperPretzel – $1.65

Used $1.00/1 Superpretzel Product – 1-22-17 RP submitted for $.75/1 Ibotta Rebate

Bought 1 Golden Flake Potato Chips- $1.67

Bought 2 Armour Lunchmakers – $1

Bought 2 Milka Oreo – $0.99

  • Used $1/2 printable had B1G1 Milka Oreo Candy Bar FREE wyb (1) Nabisco Oreos (Publix Coupon) – Publix Green Advantage Flyer (Exp 3/10) but the cashier didn’t use it 🙁  submitted for $1/2 checkout rebate

Bought 2 Birds Eye Vegetables- $1.29

Bought 3 Oreo Cookies – $3.39 (Buy 2, Get 1 Free)

Used Free Oreo Cookie Kroger Mailer

Bought 3 Ragu Sauces- $0.99

Bought 1 Noodles- $1.25

Bought 2 Quaker Breakfast Squares – $1.75

Used (2) $1.00/1 Quaker Breakfast Squares – 3-5-17 RP Submitted for $1/1 checkout rebate

Bought 1 Newmans Own Common Goodness Sauce – $3.99

Bought 1 Peter Pan Peanut Butter – $1.23

Bought 1 Annies Mac & Cheese – $1.25

Used $0.50/1 Annie’s Mac and Cheese Product

Bought 1 Borden Cheese Singles – $2.50

Used $.50/1 coupon from the 3/5 SmartSource insert

Bought 4 Herbal Essences Shampoo- $1.63

Used (2) $4.00/2 Herbal Essences Shampoo, Conditioner, or Styling Products – 3-5-17 RP

Bought 4 Suave Body Washes – $1.95

Used (2) B1G1 Suave Body Wash – 2-26-17 RP and used (2) $1.00/2 Suave Products (Publix Coupon) – Publix Purple Advantage Flyer (Valid from 2/25/17)

Bought 1 Slim Jim – $3

Here is what I am donating:

If you found any great deals at Publix this week, we’d love to hear about it so please leave a comment to share! Also be sure to check out all the deals at Publix this week.

 

Print Friendly and PDF

Shannon’s Publix Trip: Spent $40 for $113 in Groceries

Looking for more penny pinched deals? Find more grocery deals HERE, and sign up for free daily emails to keep up with all our grocery deals!

Here’s what I grabbed on my Publix Trip this week for $30.89 plus tax , while saving $68 after coupons and rebates. I was so excited about some of the deals I found!

clicktosave

Here’s what I bought:

Bought 1 Enfamil Enfalyte – $2.99

Bought 2 Milka Oreo Candy Bar – $0.99

Bought 1 Arm & Hammer Laundry Detergent – $3.25

Bought 1 Cracker Barrel Sliced Cheese – $1.80

Bought 1 Red Robin Fries – $1.70

Bought 1 Puffs Tissues – $1

Bought 1 SeaPak Shrimp – $4

Bought 1 Charmin 9 Mega Roll – $6.99

Bought 2 Mr. Clean Erasers – $1.99

  • Used (2) $0.50/1 Mr. Clean Magic Eraser – 2-26-17 PG

Bought 2 Buitoni Pasta – $2.10

Bought 1 Eagle Sweetened Condensed Milk-  $2

Bought 1 Back To Nature Granola – $2.10

Bought 1 Energizer Batteries – $2.80 (on clearance)

Bought Russet Potatoes – $3.19 (Yikes!)

Bought 1 Barbasol Shave Cream – $1.35

  • Used $0.50/1 Barbasol Shaving Cream – 2-26-17 RP

Bought 4 Method Hand Soap – $1.49

Bought 2 Oreo Family Size Cookies – $2.15

  • Used (2) B1G1 Milka Oreo Candy Bar FREE wyb (1) Nabisco Oreos (Publix Coupon) – Publix Green Advantage Flyer (Valid from 2/18/17

Bought 1 Minute Brown Rice – $2

  • Used $0.50/1 Minute Rice Product – 1-22-17 SS

Bought 2 Stonyfield Yogurt – $3.99

  • Used $4.00/2 Stonyfield Organic Whole Milk Pouch, YoBaby, YoTot, or YoKids, Organic Yogurts, or Organic Smoothies (Publix Coupon) – Publix Green Advantage Flyer (Valid from 2/18/17)

Here is what I am donating:

If you found any great deals at Publix this week, we’d love to hear about it so please leave a comment to share! Also be sure to check out all the deals at Publix this week.

 

Print Friendly and PDF

Shannon’s Publix Trip: Spent $22 for $97 in Groceries

Looking for more penny pinched deals? Find more grocery deals HERE, and sign up for free daily emails to keep up with all our grocery deals!

 

Here’s what I grabbed on my Publix Trip this week for $21.86 plus tax (after coupons and rebates), while saving $71.

I have a coupon ethics question:  I saw a lady who had at least 10 -12 Suave Body Washes in her cart, plus a ton of multiple other items.  I asked her if she really needed all of them. I mentioned she is wiping off the shelf and because of that others do not get to that deal.  She said I got here early to get them, it’s not my problem.  Then we talked again and I told her I probably should not have said something but usually I come in the store later and a lot of the deals are gone because people wipe the shelves so early in the morning.  She then said it was really not any of my business what was in her cart.  And you know what — she was right. I apologized to her and told her she is right.  But it was still hard.   So it was hard seeing my faults. And gosh I feel really crummy.  What do you think?

clicktosave

Here’s what I bought:

Bought 1 Orgain Protein Shake – $4.99

Bought 1 Balmex Ointment – $3.59

Bought 1 Huggies Wipes -$2

Bought 2 Ajax Dish Soap – $.99

Bought 1 Truvia Nectar – $2.99

Bought 1 Persil Laundry Detergent – $9.99

  • Used $2/1 printable and used $5.00/1 Persil ProClean Laundry Detergent (Publix Coupon) – Health & Beauty Advantage Flyer (Valid from 1/28/17); Includes 100 oz Only (exp. 02/10/17)

Bought 1 Palmolive ECO Dishwasher Detergent – $1.59

Bought 1 Mahatma Rice – $1.33

Bought 5 Jell-O Pudding – $.80

Bought 4 Del Monte Tomatoes – $0.58

  • Used  $1.00/4 Del Monte Canned Tomatoes (Publix Coupon) – Grocery Advantage Flyer (Valid from 1/28/17)

Bought 2 Birds Eye Vegetables – $1.29

Bought 2 Equal Tablets – $1.79

  • Used $1.50/1 coupon from an insert I cannot find

Bought 1 Starkist Albacore Tuna – $1.80

Bought 4 Angel Soft Tissues – $1.60

Bought 1 Pillsbury Cookie Dough – $1.32

Bought 2 Dove Mens Shampoo – $4

  • Used (2) $2.00/1 Dove Men+Care Hair Care or Styling Products – 1-29-17 RP used $2.00/2 Dove or Dove Men + Care Products or Dove Bar (Publix Coupon) – Health & Beauty Advantage Flyer (Valid from 1/28/17), Includes Bar Soap, 6 ct or Other Products, 1.69 oz or Larger Only (Expires 02/10/17)

Bought 2 French’s Ketchup- $1.15

  • Used $0.50/1 French’s Ketchup – 1-29-17 SS

Here is what I am donating:

If you found any great deals at Publix this week, we’d love to hear about it so please leave a comment to share! Also be sure to check out all the deals at Publix this week.

 

Print Friendly and PDF

Shannon’s Publix Trip: Spent $65 for $179 in Groceries

Looking for more penny pinched deals? Find more grocery deals HERE, and sign up for free daily emails to keep up with all our grocery deals!

Here’s what I grabbed on my Publix Trip this week for $65.33 plus tax after coupons and rebates, while saving $99.82.

clicktosave

Here’s what I bought:

Bought 2 Kraft Mayo – $1.71

  • Used (2) $0.50/1 printable

Bought 2 Old El Paso Kits- $1.45$1.00/1 Evolution Fresh Juice,

  • Used $.75/1 printable

Bought 1 Frank’s Hot Sauce – $2.50

Bought 1 Sweet Baby Ray’s Marinade – $2.33

  • Used $2/1 Sweet Baby Ray’s Wing Sauce or Marinade – 1-29-17 SS

Bought 3 Ritz Crackers – $1.50

Bought 2 Quaker Quick Oats – $1.41

  • Used $1.00/2 Quaker Old Fashioned, Quick or Instant Oatmeal – 1-1-17 RP

Bought 2 Sweet Baby Ray’s – $1.70

  • Used $1.00/2 Sweet Baby Ray’s Barbecue Sauce – 1-29-17 SS

Bought 2 GreenWise Chicken Legs – $2.23

Bought 1 Pepsi Max Zero – $2.65

Bought 7 Dixie Plates – $1.65

  • Used (3)  $1.00/2 Dixie Plates – 1-29-17 RP

Bought 1 Honey Bunches of Oats – $1.60

Bought 2 Oscar Mayer Lunchables – $1

Bought 1 Sweet N Low  – $2.19

Bought 2 Freschetta Pizza – $2.62

  • Used $1.50/2 Kroger Home Mailer

Bought 1 Spectrum Coconut Oil – $5.99

  • Used $3/1 recent printable

Bought 1 Mt. Oilves – $1.35

Bought 1 Heinz Ketchup – $1.71

  • Used $0.25/1 Heinz Tomato Ketchup – 1-15-17 SS

Bought 1 Egglands Best Eggs – $3

  • Used $0.50/1 Eggland’s Best Eggs – 1-29-17 RP

Bought 1 Snyder’s Pretzel – $1.75

  • Used $0.55/1 Snyder’s of Hanover Pretzel – 1-29-17 SS

Bought 1 Arnold Buns- $1.80

  • Used $0.55/1 Arnold Bread Product – 1-1-17 SS

Bought 2 Land O Lakes Butter- $1.66

Bought 2 Mahatma Rice – $1.33

  • Used (2) $0.50/1 Mahatma or Water Maid Rice – 1-29-17 RP

Bought 3 Equal Sweetener – $1.79

  • Used $1.50/1 coupon from the 1/8 RedPlum insert (I think)

Bought 2 Sun Dried Tomatoes – $2.69

Bought 4 Danimals – $1.40 (raincheck)

Bought 2 Suave Deodorant – $1.55

  • Used (2) $0.50/1 Suave Antiperspirant Deodorant Stick or Clinical Protection Product – 1-29-17 RP and used $1.00/2 Suave Products (Publix Coupon) – Health & Beauty Advantage Flyer

Bought 2 Orville Redenbacher Popcorn – $1.94

  • Used  $0.50/2 Orville Redenbacher’s Gourmet Popping Corn – 1-15-17 SS

Bought 2 Herbal Essence Conditioner – $2.49

Here is what I am donating:

If you found any great deals at Publix this week, we’d love to hear about it so please leave a comment to share! Also be sure to check out all the deals at Publix this week.

 

Print Friendly and PDF

Shannon’s Publix Trip: Spent $45 for $132 in Groceries

Looking for more penny pinched deals? Find more grocery deals HERE, and sign up for free daily emails to keep up with all our grocery deals!

Here’s what I grabbed on my Publix Trip this week for $45 plus tax, while saving $80.04 after coupons and rebates.

clicktosave

Here’s what I bought:

Bought 3 Muir Glen Tomatoes – $1.35

Bought 3 Huggies Wipes- $2.15

Bought 1 Bounty Paper Towels – $5.67

Bought 1 Annie’s Mac & Cheese -$1.25

Bought 2 Bush’s Beans -$0.57

Bought 2 Mahatma Rice -$0.85

Bought 1 Au Jus Mix -$0.69

Bought 3 Scotties Tissues – $0.63

  • Used $0.50/3 Scotties Facial Tissues – 1-8-17 SS

Bought 1 Colgate Toothpaste – $0.93

  • Used $.50/1 recent printable (can use $0.50/1 Colgate Toothpaste – 1-15-17 SS)

Bought 2 Juicy Fruit Gum – $0.98

  • Used $0.50/2 Orbit,, 5, Extra or Juicy Fruit – 1-8-17 RP

Bought 3 Heinz Mustard -$0.99

  • Used $0.75/1 Heinz Yellow Mustard – 1-15-17 SS (exp. 02/12/17)

Bought 1 Heinz Ketchup – $2.69

  • Used $1.50/2 Heinz Tomato Ketchup AND Yellow Mustard – 1-15-17 SS

Bought 2 Heinz BBQ Sauce – $1.30

  • Used (2) $0.75/1 Heinz BBQ Sauce – 1-15-17 SS

Bought 2 Stonyfield Yogurt – $3.99

  • Used $1.00/1 Stonyfield Organic Yogurt and (2) $2.00/1 Stonyfield Organic YoBaby, YoTot, or YoKids, Stonyfield Yogurt or Smoothies (Publix Coupon) – Publix Green Advantage Flyer  (Expires 01/27/17)

Bought 2 All Detergent – $2.45

  • Used $2.00/2 All brand Laundry Detergent or Snuggle Fabric Softener – 1-1-17 RP

Bought 2 Dreamfields Pasta – $1.66

Bought 2 Barilla Pasta – $0.72

Bought 2 Activia Yogurt – $1.25

Bought 3 Quaker Chewy Bars- $1.08

  • Used $1.00/3 Quaker Chewy Granola Bars – 1-1-2017

Bought 1 Mr. Clean Erasers -$2.49

Bought 2 Lawry’s Garlic Salt- $2.49

Bought 2 Pepperidge Farm Buns- $2.50

Bought 2 Snuggle Softener – $2.99

  • Used $2.00/2 All brand Laundry Detergent or Snuggle Fabric Softener – 1-1-17 RP

Bought 4 Suddenly Pasta -$1.15

  • Used (2) $1/2 peelie

Bought 1 Dawn Sponges 3 pk – $1.50

Bought 1 Minute Rice – $2.29

Bought 2 V8 Juice- $1.55

  • Used  $1.00/2 V8 100% Vegetable Juice – 1-1-17 SS can use $1/2 printable

Here is what I am donating:

If you found any great deals at Publix this week, we’d love to hear about it so please leave a comment to share! Also be sure to check out all the deals at Publix this week.

 

Print Friendly and PDF

Shannon’s Publix Trip: Spent $47 for $163 in Groceries

Looking for more penny pinched deals? Find more grocery deals HERE, and sign up for free daily emails to keep up with all our grocery deals!

publixtrip

Here’s what I grabbed on my Publix Trip this week for $48.63 plus tax, while saving $105.97 and getting $2 in Rebates. Y’all I felt so bad for my cashier after leaving today.  I grabbed a whole bunch of vitamins and at check out realized that the coupons did not match. It took forever to fix my mistake.  My cashier deserves an award!

clicktosave

Here’s what I bought:

Bought 2 Puffs Tissues – $1

Bought 1 Tsau House of Tang Teriyaki Sauce – $3.29

Bought 1 Huggies Wipes- $1.99

Bought 3 Old El Paso Chilies- $.75

Bought 1 Huggies Diapers- $8.50

  • Used $3/1 printable Used $1.50/1 Publix Coupon Health and Beauty Adv Buy exp 1/14

Bought 2 Snickers – $.75

Bought 1 Healthy Life Bread -$2.89

  • Used $0.50/1 Healthy Life Dieter’s Dream Bread- 1-1-2017 RP

Bought 3 Goldfish Crackers – $1.05

  • Used $2/2 Kroger coupon mailed to me

Bought 2 Jollytime Popcorn – $1

  • Used (2) $0.50/1 Jolly Time Microwave Pop Corn – 1-8-17 SS

Bought 2 Well Yes Soup – $2.69

Bought 4 Lysol Wipes- $1.54

  • Used (4) $0.50/1 Lysol Disinfecting Wipes – 1-1-17 SS

Bought 2 Premier Shakes- $3.99

  • Used (2) $3.00/1 Premier Protein Shake – 1-8-17 SS; Includes 4 pk Only (exp. 04/01/17)

Bought 1 Skinny Girl Lunchmeat – $3

  • Used $1/1 blinkie

Bought 2 Oscar Mayer Lunchables- $1

Bought 1 Chuck Roast – $9.93

Bought 1 Stonyfield Yogurt -$3.99

  • Used $1.00/1 Stonyfield Organic Yogurt Used $2.00/1 Stonyfield Organic YoBaby, YoTot, or YoKids, Stonyfield Yogurt or Smoothies (Publix Coupon) – Publix Green Advantage Flyer (Valid from 1/7/17)

Bought 2 Frosted Flakes- $1.99

  • Used $1/2 printable emailed to me

Bought 2 Pop Tarts – $1.67

  • Used $1/2 printable emailed to me

Bought 1 Lawry’s Garlic Salt  -$2.49

Bought 1 Annie’s Mac N Cheese -$1.25

  • Used $.50/1 printable

Bought 1 Horizon Mac & Cheese – $1

Bought 1 Horizon Mac N Cheese 2 pk – $1.35 (Bought for my college kid)

Bought 2 Annie’s Biscuits- $1.99

Bought 3 Ragu Sauce- $0.99

Bought 2 Flintstone Vitamins – $6.21 (Got $5 OFF)

  • Used $4.00/2 One A Day Vitamins, Flintstones Vitamins, One A Day TruNatal or One A Day TruBiotics or Citracal (Publix Coupon) – Publix Health & Beauty Advantage Flyer (Valid from 12/31/16); Includes ONe A Day, 50 – 200 ct Only; Flintstones, 60 – 180 ct Only; TruNatal or TruBiotics, 26 – 70 ct Only; or Citracal, 70 – 200 ct Only (exp. 01/13/17)

Here is what I am donating:

publixdonation

If you found any great deals at Publix this week, we’d love to hear about it so please leave a comment to share! Also be sure to check out all the deals at Publix this week.

 

Print Friendly and PDF

Shannon’s Publix Trip: Spent $35 for $117 in Groceries

Looking for more penny pinched deals? Find more grocery deals HERE, and sign up for free daily emails to keep up with all our grocery deals!

publixtrip

Here’s what I grabbed on my Publix Trip this week for $35 plus tax, while saving $75 after coupons and rebates. I forgot my list so I forgot a few items, but I am pretty pleased with my trip.

clicktosave

Here’s what I bought:

Bought 2 Kellogg’s Special K Cereal – $1.60

Bought 3 Puffs Tissues – $1

Bought 3 Truvia Sweeteners – $1.90

Bought 1 Dukes Mayonnaise – $1.50

Bought 1 Sweet N Low Sugar -$1.99

Bought 2 ALL Laundry Detergent – $2.45

  • Used $2/2 recent printable can use $2.00/2 All brand Laundry Detergent or Snuggle Fabric Softener – 1-1-17 RP

Bought 2 Kikkoman Soy Sauce – $1.89

Bought 1 Sweet Lorens Cookie Dough – $2.50

Bought 1 Birds Eye Vegetables – $0.99

Bought 2 Danimals – $1.39

Bought 2 Pillsbury Rolls – $2

Bought 1 Smuckers Jelly – $.68

Bought 1 Nutella – $3

Bought 1 Glad Snack Bags -$1.69

Bought 1 Preparation H Wipes- $5.99

Bought 2 Advil – $7.79

  • Used $2.00/1 Advil – 1-1-17 RP Used $6.00/2 Advil or Advil PM (Publix Coupon) – Publix Health & Beauty Advantage Flyer (Valid from 12/31/16); Includes Advil, 80 – 200 ct Only or Advil PM, 80 – 120 ct Only (exp. 01/13/17)

Bought 1 Chestal Children’s Medicine – $4.99

Bought 1 Swiss Miss – $1.25

Bought 1 Ocean Spray Juice – $1.42

Bought 1 Bare Naked Granola – $2.25

Here is what I am donating:

publixdonation

If you found any great deals at Publix this week, we’d love to hear about it so please leave a comment to share! Also be sure to check out all the deals at Publix this week.

 

Print Friendly and PDF

Shannon’s Publix Trip: Spent $38 for $112 in Groceries

Looking for more penny pinched deals? Find more grocery deals HERE, and sign up for free daily emails to keep up with all our grocery deals!

publixtrip

Here’s what I grabbed on my Publix Trip this week for $43 plus tax and saved $4.50 in rebates, while saving $67.

clicktosave

Here’s what I bought:

Bought 2 Cool Whip Topping – $.98

Bought 1 Parmesan Grated Cheese – $3

Bought 2 Mrs. Meyers Hand Soap – $1.74 (on clearance)

Bought 1 Reynolds Foil- $2.99

Bought 1 Dulcolax – $5.27

Bought 2 Swanson Broth – $1.37

Bought 2 Breakstone Sour Cream – $1.07

Bought 1 Dukes Mayonnaise – $1.50

Bought 1 Dixie Crystal Sugar – $1.99

Bought 1 Heinz Mustard -$1

  • Used $.75/1 recent printable

Bought 1 King’s Arthur Flour – $2.50

  • Used $1/1 blinkie

Bought 1 Ferrero Chocolate – $2.49

  • Used $1.00/1 Ferrero Rocher Chocolate or Ferrero Rocher Collection Product – 11-6-16 SS

Bought 1 Dial Hand Soap – $.74 (clearance)

Bought 1 Quaker Oatmeal – $2.83

Bought 8 Libby’s Canned Vegetable – $.60

  • Used (2) $1.00/4 Libby’s Vegetable Products – 11-20-16 RP

Bought 5 Cream of Soups – $0.78

  • Used $1.25/5 recent printable

Bought 1 Jergens Lotion – $3.24

  • Used $2.00/1 Jergens Wet Skin Moisturizer – 12-4-16 SS

Bought 1  French’s Onions – $3.49

  • Used $0.40/1 French’s Crispy Fried Onions – 11-6-16 SS

Bought 1 Duncan Hines Cake Mix – $0.88

Bought 1 Plumrose Bacon Bits- $1.20

Bought 1 Ritz Crackers  -$1.50

Bought 2 Jet Puffed Marshmallows – $1.50

  • Used $.50/2 hangtag

Bought 1 Hillshire Farm Smoked Sausage -$2

Bought 3 Birds Eye Vegetables – $1.29

  • Used $1.00/3 Birds Eye Varieties – 11-6-16 SS

Bought 1 Betty Crocker Cookie Mix – $1.25

Bought 1 Pillsbury Crescent Rolls – $2

Bought 1 Pillsbury Grands Biscuits – $1.95

Bought 1 Quaker Breakfast Flats – $3.49

Here is what I am donating:

publixdonation

If you found any great deals at Publix this week, we’d love to hear about it so please leave a comment to share! Also be sure to check out all the deals at Publix this week.

 

Print Friendly and PDF