Shannon’s Publix Trip: Spent $49.11 for $189.36 in Groceries

  • Sharebar

Here’s what I grabbed on my Publix Trip this week for $49.11 plus tax, while saving $131.79.  I’d forgotten what it’s like to grocery shop with a little one as my kindergartener has been in school this year! I was super excited about this trip, because we got a ton of good deals plus lots of produce and some meat, plus a few work snacks for my hubby ~ wahoo!

Here’s what I bought:

Bought 4 GE Light Bulbs $2.75

Bought 6 Ragu Sauces $ 1.05 ( I know but we LOVE us some Best Spaghetti Bake Ever! around my house)

Bought 6 Green Giant Vegetables $.98
  • found $1/3 Peelies on package! can use $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables, exp. 2/2/13 (SS 12/09/12 R)

Bought 2 Kelloggs Special K $2.50

  • had $2/2 Kelloggs Cereal Coupon recent printable can use (2) $.70/1 Special K Cereal stacked with $3 off Publix Purified or Spring Water wyb (2) Kellogg?s Special K Items, exp. 1/4/13 (Publix Yellow Advantage)

Bought 1 Publix Water 24 pack $2.50

Bought 4 Campbell’s Spaghetti O’s $1.15

  • used $0.40/3 SpaghettiOs Pasta, exp. 1/31/13 (SS 12/02/12) stacked with $1/2 Spaghetti Os Pasta Yellow Advantage Buy

Bought 2 Quaker Quick Oats$1.30

Bought 2 Fresh Take $2.99

  • used (2) $.50/1 Kraft Fresh Take stacked with $3/2 Kraft Fresh Take Cheese & Breadcrumbs Mix (in the refrigerated section) Yellow Advantage Buy

Bought 4 Yoplait Parfait with Granola$2.39

Bought 3 Nabisco Ritz Crackers $1.50

Bought 2 Kraft Cheese $1.99

Bought 2 Nabisco 100 Calorie Packs $1.60

Bought 1 Snackwell’s $1.60

Bought 1 Gallon Milk $3.29

Bought 2 Sundown Vitamins $3.29

  • used (2) $2/1 Sundown Product 12/9/12 RP

Bought 2 Carnation Evaporated  Milk $1.00

Bought 1 Publix Eggs $1.69

  • used $1 off Eggs wyb Kellogg’s Cereal found inside product

Bought 1 Plumrose Bacon Bits $1.99 ( needed them for our Potato Soup tonight)

Bought 1 Chicken Breast $3.78

Bought 2 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer or Natural Bliss 16 oz – $1.66

Bought 4 Pillsbury Cake Mix $.98

Bought 2 Country Crock Butter Quarters $1.79

Bought 2 Peter Pan Peanut Butter $1.64

Bought 1 Cantaloupe $2.00

Bought 1 Strawberries $2.99

Bought 1 3 lb bag on Sweet Onions $2.50

Bought 1 4 lb of Grapefruits $2.50

Bought 1 Dixie Sugar $2.00

Bought 1 Ronzoni Pasta $.85

Bought 1 Marie Callender Single Serving Pie $1.25

Used $5/50 Star Market Coupon (local competitor coupon)

If you found any great deals at Publix this week, please leave a comment to share, and be sure to check out all the deals at Publix this week.

 

Powered by Subscribers Magnet

Print Friendly

Speak Your Mind

*



Close
I'm so glad you're here!
Follow PPP on Facebook or Google+ and never miss a deal, plus get a free printable price list when you join our Facebook page.