Thrifty Thursday – How To Really Change Your Grocery Budget

  • Sharebar

I posted this last January, but thought many of you probably didn’t read it way back then!  I have to confess that as I’ve gotten busier this last year I have purchased (*gasp*) pre-packaged snacks, but this morning I was in the kitchen filling up my Dollar Tree containers for the kids!  (And our grocery budget has gone up to $50-$60 per week. . . my kids are eating us out of house and home!)  I’d love to hear what other tips you all have for living frugally, beyond just clipping those coupons :)

This is a little LONNNNGGGGG – hang in there!

 

I’ve had friends ask me how I keep our grocery budget between $40 and $50 weekly (we have a family of 5, and this includes all toiletries, diapers, paper products, etc.) First, I think I’m a little genetically predisposed to living frugally. If you visit my Dad’s house he’ll probably tell you to use only half of the 2-ply toiletpaper – I think he’s kidding but I’m not completely sure! Also, my husband provides very well for our family so that I can stay home with our kids, and I hate to see his hard earned money wasted on consumable groceries that don’t last.  So I work really hard to spend as little as I can on groceries, because I’d rather have money to do the things we really enjoy, like giving, cute clothes for our kids, and vacationing (we love that one!)  Here are a few things that I’ve found work to pinch a few extra pennies in our home.

 

Constantly try to think of ways to use less. We rarely use paper napkins (I have a huge stash of cloth ones) and we use rags instead of paper towels as often as we can (my hubby hates this one). The dishwasher doesn’t run until it’s completely stuffed (saving on dishwasher detergent, water and energy), and I use half a dryer sheet instead of a full one or a very small amount liquid softener (even that’s a luxury, when I’m being really cheap I just use vinegar!)  It’s rare that I even use disinfectant wipes to clean because they’re just too expensive, instead I buy cleaners at a really good price (less than $.50 per bottle) along with good ole’ fashioned rags and each bottle lasts quite a while.  I also try to use grocery sacks (the plastic ones) as often as I can for trash bags so that I use fewer garbage bags (I can never find a good garbage bag deal!)

 

When it comes to snack foods, skip the snack-sized bags! My kids have to take a snack to school each day, so I usually stock up on the very cheapest snacks I can find (they’re getting a little tired of Chex Mix, but it’s just so stinkin’ cheap!) and pack it in small plastic containers that I found at the Dollar Tree so I don’t waste Ziploc bags. I also sometimes bake homemade muffins or snack mixes and they have those for snacks. My kids don’t get juice boxes or water bottles, instead they get plain old tap water in plastic bottles. (I did pick up some of the BPA free ones in the fall, so I feel a little less anxious about that whole plastic thing!) We really do stick to milk and water in our house and very occasionally orange juice when I find a great deal on it (except for my Publix diet cola addiction!)

 

Stock up on meat when you see a good price on it.  When I find chicken breast or ground beef for less than $1.99/lb., I buy as much of it as my grocery budget can afford.  I also stock up on any basic pantry items when they’re really cheap, such as pasta, canned goods, frozen veggies, and frozen bread. If I have leftovers of meat that won’t get eaten,  it gets frozen for another meal! It really does hurt me to see food wasted, so I constantly think of ways to eat up everything we cook (another one that my hubby doesn’t always enjoy, but he’s willing to sacrifice!)

 

I sometimes worry that my kids will have way too much to talk to their therapist about after growing up with this penny pinchin’ mama, but every once in a while I see glimpses of penny pinchin’ even in them. They love it when I come home with a new fun freebie (the free Nesquik was a big hit last week!), and they’re always excited to sample something new when I find a coupon on an item we haven’t tried yet. I really hope to teach them that we don’t always need everything all the other kids have, even when we sometimes could afford it if we chose to. And along the way maybe they’ll learn that we’re called to use wisely what God gives us, and to share with others, hopefully creating lasting, meaningful joy (you can’t get that in a juice box, even though my 2 year old would disagree!)

 
  

These are a few things that work for our family, but I know they won’t work for everyone.  I also know that a lot of you do way more than this to save money – do you have other penny pinching tips that help your family?  I’d love to hear them!

Powered by Subscribers Magnet

Print Friendly

Comments

  1. Carol says:

    I have gone back to hanging my laundry on the clothesline like my Grandmother did and I also use lots of rags in place of papertowels.
    All my leftover veggies, such as greenbeans,etc go into a freezer container for soups down the road, leftover rice is mixed in with my dog’s food (helps their tummy) if there is not enough for another meal. After a certain time in the evening, we turn all the lights out and just watch the tv in the dark and never do we leave a room without checking that all the electrical appliances are off and unplugged. I also have gone back to making my own biscuits and homemade goodies, again like Grandma did….She truly was a very wise woman and I am so Thankful that she and my Grandfather taught me so much! This year, I will start my own garden and am learning to dehydrate and can food.

    • Laurie says:

      Wow Carol – those are some great ideas! It’s interesting to think of how much we live with SOOOO much, and how we can pare down things if we choose too!

  2. Rose says:

    I would love to hear more about what homemade snacks you make. We love snacks, but they are expensive and I would love to get away from prepackaged stuff.

    We save money by using cloth diapers, except at night. Since we have two in diapers, it really is worth it. Our dishwasher is currently out of service so we do all dishes by hand. I coupon a lot. My husband picks up most of the groceries on his way home from work so I don’t have to use gas. This year we are going to start a garden. We mostly have simple dinners.

    I love reading about how to be thrifty!

  3. sandy says:

    When my kids were in school they used to love cinnamon toast as a snack (spread margarine on bread, sprinkle with cinnamon and sugar and bake until crunchy) or peanut butter toast. They also liked cereals like frosted miniwheats (since I wouldn’t let them eat sweet cereal for breakfast). Raisins, homemade granola bars and such were also hits. Since my oldest has problems with processed foods I made almost everything from scratch and that saved a fortune and it was easy to plan on have extras for lunches and snacks.

  4. Karen says:

    I 1st want to say I love your site and read it daily. (my husband thinks I am addicted and I tend to agree!)

    I am a newly stay at home mom (full time student). My 5, 4 and 21 month old do my shopping runs w/ me. My rule “if it’s not on the list we can’t buy it” A lady in line thought I was brillant when 1 of my kids was asking for something and I handed him my list he says “yeah, like that would be on your list, his sister says we can’t get it then. HA!

    sometimes I think “poor kids” then I think, hey maybe they will learn they can’t have everything.

    • Laurie says:

      I LOVE the idea of having everything on the list and letting them know nothing else is allowed – what a great idea! I’ve had the same thought about my “poor kids” and then I take a look around my house and realize they’re doing just fine :) Thanks so much for sharing!

  5. Tammy Y says:

    This is one of the best ways that I have found to save a lot of money on our food budget- my son takes his lunch every single day! Here in Madison I think it’s about $40 a month for hot lunch, For $40, I can make several month’s worth of healthy, delicious meals that I know he will enjoy. He’s in 5th grade, and his best friend told him that he wish his mom would bake cookies for him :)

    Another frugal thing we do- non grocery related, is to go to the library! With all the books that are required for him to read, we would have to spend at least $30 a week just to keep up his AR goal!

    • Laurie says:

      I am AMAZED at how expensive school lunch is, but my kids do eat it 2-3 times a week (which is just silly, I know better!) Thanks for the reminder Tammy, and love the library idea. . . it’s great for free movies too! :)

  6. Marsha says:

    Thanks for all the tips newspapers are also get to clean mirrors and windows and work great in garden to keep down weeds lately I have began to make my own cleaning products for a fraction of cost.

    • Laurie says:

      We use them in the garden to keep away the weeds also, but I forget to use them for the windows … great tips! :)

  7. Janell says:

    Can tell this one is from 2011. With $1.99 ground beef mentioned. I wish!

  8. Mischa says:

    I shop my grocery store first thing in the morning because that is when they mark down meats. I can usually get anything from ground beef to shrimp for 50-70 percent off. It is how I stock our deep freezer. I also coupon on top of their closeout prices (which I am always on the lookout for). That throws quite a lot of things free. I do not buy frozen juice or bottled juice. I already buy fresh produce (at Aldi) so we juice them. Better for you and way cheaper.

    • Laurie says:

      Great tips Mischka – thanks for sharing!!! Meat markdowns can save SOOOOO much – I once found chicken breasts for $.89/lb. and bought 20 lbs worth. And buying fresh produce at Aldi helps so much too!

  9. Daisy Moats says:

    When I make my grocery list, I base it off a menu I make for 2 weeks –but just for dinners cause we usually eat the same things for breakfast and lunch. I also base my menu off my coupons. My husband is in the army and we are stationed over seas in Germany. So I can use my coupons 6 months past their expiration date.which has helped us SO much! I have already saved over 150 this month alone and its only Jan.15th! =)

  10. Debra DeBord says:

    I try to make some things from scratch, like biscuits. No frozen premade biscuits for me, the cost of one bag just about equals one bag of flour. One bag of flour will yield a lot more than the 12 frozen biscuit in the bag. I make chocolate syrup too. It takes 5 minutes to make (I know what’s in it) and it cost me about 35 to 40 cents to make the equivalent to a can of Hershey’s syrup in a can. I rarely see great coupons for chocolate syrup. I made around 32 napkins, on the sewing machine, so we don’t use paper napkins or paper towels. I do buy paper towels, but only when I can get a roll for 50 cents or less and then I make it last. I use cotton drying towels in the kitchen and a hand towel dry to wet hands. I also have not bought garbage bags in almost 10 months. I use large shopping bags or thrift store bags. Since I recycle what I can, like cereal boxes are used for craft projects when card stock is called for (but not for making cards) and reuse good size glass jars, my garbage is small. It’s amazing if you calculate how much I would have spent on garbage bags, napkins and paper towels!

    • Laurie says:

      Great tips Debra- thanks so much for sharing! I’ve actually stopped using too many re-usable bags at the store because I use them for trash at home, that way I only use the larger kitchen bags in my kitchen trash. It is amazing to think of how much we save by not constantly using paper products – such an easy (earth friendly!) way to save!!! :)

  11. Saundra Goldrick says:

    When my kids were little they were allowed too pick one box or bag of cereal. When the bag got down to not enough for a bowl I would add it to a canister. I would add things like peanuts marshmallows pretzels leaver popcorn. This was used for a snack mix for them…they loved it!! Also right now I have a canister for the crushed or stale crackers chips pretzels and grind them for my garlic potato chip chicken.

  12. Rosemary Guyton says:

    I really hate to buy paper towels but my husband refuses to use rags or hand towels. He will only use rags for working on the vehicles. He swears that using the hand towels have more germs. I’m not believing it. I do wash them in the washer and dryer. I guess that since he can fix just about anything that this offsets the cost. Couponing is a great thing. Even if you don’t have coupons we can all shop the sales to help save.

    • Laurie says:

      My husband prefers paper towels too Rosemary! I do keep some on hand now and use them for certain things, and like you am so thankful for sales so that we can at least get really good prices on them (gotta love coupons!) :)

  13. Mich Lueken says:

    Love all of these wonderful idea's ! After looking at all of these post's I've just realized that I'm actually saving alot more than I realized by doing things I've always done…Ha, imagaine that. My son takes his lunch every day (he doesnt like the school lunches) I almost always bake something homemade, very rarely do I ever by pre packaged baked goods. I make my own laundry deteregent which lasts SO much longer than commercial brands and gets my clothes cleaner without the chemicals. I use vinegar for so many things from adding to the laundry …it comes out softer and smelling fresher, to washing windows, and using it to prevent clogged drains. Love, love, love your post's !!!

    • Laurie says:

      Love that Mich! It’s funny how those little things can really add up – thanks for sharing (I keep saying I’m going to try homemade laundry detergent one of these days but just am not there yet – I’ve heard that’s a huge money saver though!)

  14. What do you use to make laundry detergent? Very interested in this as I have tons of clothes and a child with skin allergies and we have to buy the more expensive free and clear stuff.

Speak Your Mind

*



Close
I'm so glad you're here!
Follow PPP on Facebook or Google+ and never miss a deal, plus get a free printable price list when you join our Facebook page.